2015. nov 19.

Forró csoki, ízek, illatok...hamarosan itt vannak az ünnepek!

írta: budapest24
Forró csoki, ízek, illatok...hamarosan itt vannak az ünnepek!

Gyújts gyertyát, kapcsolj fényt!

Hamarosan elérkezik az idő, amikor a házunkat, lakásunkat feldíszítjük, karácsonyi ruhába öltöztetjük! Adjuk meg az ünnepnek járó tisztelet! Nem kell hatalmas anyagi költésekbe kezdeni, nem kell óriási látványos díszeket és pompát csapni, néha az egyszerűség több, mint egy nagy dáridó! Fontos szerepe van a színeknek, a tárgyaknak, a bútoroknak, de az illatoknak is! Ugye emlékszel te is, a fahéjas, mandulás forró csoki ízére? Az illata az orrodban van? Ha hirtelen nincs, mi segítünk. Kezdődjék a múltfelidéző töri óra!

adventkranz.jpg

Az advent

Adventkor a 19–20. század óta szokás koszorút készíteni. Az adventi koszorú ősét 1839-ben Johann H. Wichern német evangélikus lelkész készítette el: egy felfüggesztett szekérkeréken 23 gyertyát helyezett el, melyek közül minden nap eggyel többet gyújtott meg karácsonyig

Ma az adventi koszorú általában fenyőágból készített kör alakú koszorú, melyet négy gyertyával díszítenek. A gyertyák színe katolikus körökben lila, kivéve a harmadik vasárnapra jutót, amely rózsaszín. A gyertyákat vasárnaponként (vagy előző este) gyújtják meg, minden alkalommal eggyel többet. A világító gyertyák számának növekedése szimbolizálja a növekvő fényt, amelyet IstenJézusban a várakozónak ad karácsonykor. Az adventi koszorún mind a négy gyertya egyszerre ég az utolsó vasárnapon. Minden gyertya szimbolizál egy fogalmat: hit, remény, öröm, szeretet. A gyertyák egyben a katolikus szimbolika szerint egy-egy személyre vagy közösségre is utalnak:

kepatmeretezes_hu_air_wick_gyertya_3_1.jpg

Ádám és Éva – mint akiknek elsőként ígérte meg Isten a megváltást (hit);

zsidó nép – akinek megígérte, hogy közülük származik a Messiás (remény);

Szűz Mária – aki megszülte a Fiút (öröm – rózsaszín gyertya);

Keresztelő Szent János – aki hirdette Jézus eljövetelét, és készítette az utat az emberek szívéhez (szeretet).

 advent_green_red.jpg

Az adventi naptár egyre divatosabb ajándék

Az adventi naptár használatának népszokása 1900 körül kezdődött, kialakulása egy német édesanyához kötődik, akinek kisfia, Gerhard, már hetekkel az ünnep előtt türelmetlenkedett a várva-várt és megszokott karácsonyi ajándékok miatt. Az édesanya ezért érdekes és meglepő játékot talált ki gyermeke számára: egy kemény papírlapot huszonnégy részre osztott, mindegyik részre rátűzött egy-egy darab csokoládét, majd megengedte, hogy a gyermek minden este megegyen egyet-egyet közülük. Mikor a kisfiú felnőtt, nem felejtette el édesanyja meglepetését, és üzleti vállalkozásba kezdett. Olyan naptárt szerkesztett, amelyen huszonnégy ablakocska mögé egy-egy darab csokoládé vagy cukorka volt elrejtve, s ezek csak a spaletták kinyitása után váltak láthatóvá.

Színtippek a koszorúhoz

Lila és rózsaszín

Bár az első adventi koszorú készítője Johann H. Wichern evangélikus lelkipásztor volt, az adventi gyertyák hagyományos színeit mégis a római katolikus liturgiából kölcsönözzük. Az advent ugyanis – a húsvéti előtti időszakhoz hasonlóan – nemcsak a várakozás, hanem a böjt és a bűnbánat időszaka is, amit a katolikus liturgiában lila színnel jelölnek. Ezért az adventi időszak és az adventi gyertyák színe általában lila, kivéve egyet. A gyertyagyújtás sorrendjében a harmadik gyertya színe rózsaszínű, mivel a (bűn)bánatba már egy kis öröm is keveredik, ahogy egyre közeledik a karácsony.

kepatmeretezes_hu_air_wick_gyertya_4_1.jpg

 Egy mennyei forró csoki receptúra:

 5dl tej

1,5 csapott evőkanál méz

2 rúd fahéj

1 csomag vaníliás cukor

2 evőkanál cukrozatlan kakaópor

4 dkg étcsokoládé

1/2 dl rum

Bolond rumos, fahéjjal 1346374_large.jpg Ha karácsony közeledtével úgy érzed, hogy valami még hiányzik az ünnepi hangulatból, rakj ki néhány gyertyát vagy készíts saját kezűleg gyertyából és díszekből összeállítást az asztalra, polcokra.  A hangulatos gyertyafény majd megteszi hatását, elűzve a zord téli hideget és a világ minden gondját-baját.

Fahéj illatú asztali díszek

Néhány különböző méretű gyertyát rakj körbe fahéj rudakkal, majd tekerd körbe spárgával, vagy vékony dróttal. Néhány szegfűszeget is beszúrhatsz a fahéj rudak közé. Használhatod egyenként, vagy tálra rakva kompozícióként őket. Amikor a gyertya ég, a fahéj-szegfűszeg kombinációja a nagyi süteményére emlékeztető illattal árasztja el a lakást. 

kepatmeretezes_hu_air_wick_3_termek_3_1.jpg

Óriás mécses 

Egy nagy átlátszó üveg edénybe vagy vázába helyezz el egy üvegpoharat, abba pedig egy gyertyát.  A két üveg edény közötti üres teret töltsd ki kisebb méretű színes gömb díszekkel vagy dekor kaviccsal. A gyertya fénye szépen átvilágít majd rajta!

Illatos gyertyatartó narancsból 

Kapard ki a kifényezett gyümölcs belét annyira, hogy a gyertyát bele tudd állítani. Hogy stabilan álljon, az üres teret öntsd tele rizzsel. Szurkálj a gyümölcs külső héjába szegfűszeget! Aki kreatívabbnak érzi magát, valamilyen karácsonyi motívum formájában szúrhatja a fűszert a narancsba, legyen az hóember, karácsonyfa vagy csengettyű. Ez a dísz nem csak szép, hanem nagyon kellemes illatot is áraszt. Az illat intenzitását fokozhatjuk, ha kreációnkat meleg radiátorra helyezzük.

kepatmeretezes_hu_air_wick_gyertya_2_1.jpg

Tipp:

Akkor se keseredj el, ha nem érsz rá díszítgetni a lakásod, vagy nem érzed magad elég ügyesnek ahhoz, hogy saját ünnepi dekorációt készíts! Sétálj el az első szupermarketig, ott biztosan kedvedre válogathatsz a különböző színű és illatú gyertyák között. Egy dekoratív, képekkel megfestett kehely, egy ezüstszínű fedél, elegáns forma biztosan magára vonzza a tekintetedet. Abban is biztos lehetsz, hogy a számodra kedves illatot is megtalálod a rendkívül széles választékban. Az téli, ünnepi díszítések megvalósításához válogass az Air Wick illatgyertyái között biztosan megtalálod kedvenc illatodat és a gyertyát, ami leginkább illeszkedik otthonod hagulatához!

Szólj hozzá

Air Wick