2016. feb 03.

Együtt tehetünk a rák ellen!

írta: budapest24
Együtt tehetünk a rák ellen!

Legyen mindenki számára elérhető az innovatív és minőségi onkológiai ellátás

„(A)mit tehetünk, (a)mit tehetek a rák ellen” - idén a Nemzetközi Rákellenes Unió (UICC) ajánlása alapján ezt a szlogent választotta a Magyar Rákellenes Liga jelmondatául a február 4-i Rákellenes Világnapra. Az ebből az alkalomból szervezett esemény egyik fő mondanivalója a megelőzés jelentősége mellett az volt, hogy legyen mindenki számára elérhető az innovatív és minőségi onkológiai ellátás, melynek köszönhetően soha nem látott túlélési eredmények érhetők már el egyes ráktípusok kezelésében. 
160203_everywoman_everychild_coverimage_fa.png

A Nemzetközi Rákellenes Unió minden évben ajánlást ad arra, hogy mi legyen a Rákellenes Világnap témája. Idén ennek megfelelően a Magyar Rákellenes Liga által szervezett esemény az „(A)mit tehetünk, (a)mit tehetek a rák ellen” szlogen köré épült. A rendezvény résztvevői is ennek jegyében ismertették, hogy milyen tennivalóik vannak az orvosoknak, a betegeknek, illetve az egész társadalomnak. A mai rendezvényen több előadást követően kerekasztal beszélgetést szerveztek, melynek keretében elismert szakemberek és a Magyar Rákellenes Liga elnökségének tagjai fejtették ki véleményüket a témában.

 

A résztvevők kiemelték a megelőzés fontosságát, amire az UICC is felhívta a figyelmet az erre az évre kiadott ajánlásaiban. Emellett rendkívül fontos, hogy a rák ne legyen tabutéma, és az egészségügyi szakma, valamint a civil szervezetek erőfeszítéseket tegyenek annak érdekében, hogy eloszlassák a betegséggel kapcsolatos mítoszokat, tévhiteket. 

 

A Magyar Rákellenes Liga által szervezett esemény egyik fő mondanivalója az volt, hogy az új, innovatív terápiáknak köszönhetően soha nem látott túlélési eredményeket láthatunk egyes ráktípusok kezelésében, emellett pedig a betegek életminősége is tapasztalhatóan javul. Kulcsfontosságú tehát, hogy mindenki számára hozzáférhetővé váljon a minőségi onkológiai ellátás, emellett közös érdek, hogy a már sikeresen törzskönyvezett, hatékony gyógyszeres terápiák minél hamarabb elérhetőek legyenek a rászorulók részére. Ahogyan arra az idei Rákellenes Világnap szlogenje is utal, annak érdekében, hogy a hazai és nemzetközi szakemberek által megfogalmazott ajánlások és célkitűzések megvalósulhassanak, széles körű összefogásra van szükség a kormány, a civil társadalom és a magánszféra bevonásával. 

Amikor valaki szembesül azzal, hogy a szervezetében rák van, az első érzés leggyakrabban a tehetetlen, szorongató félelem. Az orvos elmondja a diagnózist, a tüneteket, gyakran az életkilátásokat is, azonban ezután jönnek a nagy kérdések. Hogyan tovább? Kihez fordulhatok? Ekkor jön el az olyan szervezetek ideje, mint a Liga, ahol megértően fogadják, baráti hangulatú beszélgetések során segítik feldolgozni a történteket, ahol valóban mindent meg lehet kérdezni - hangsúlyozta dr. Demeter Jolán, a Magyar Rákellenes Liga elnöke.

 5304900638_abee83b476_b.jpg

Az eseményen átadták a tavaly meghirdetett „Én és a rák” kreatív pályázat elismeréseit is. A felhívásra a rákot már sikeresen legyőzők, illetve a betegséggel jelenleg is küzdők jelentkezhettek, akik prózai műveket, verseket, fotókat, rajzokat, festményeket, illetve egyéb kreatív alkotásokat nevezhettek. Közel 80 alkotás érkezett a pályázatra, a zsűri döntése értelmében öt kategóriában születtek eredmények:

Győztesek: 

Próza:

I. Angyalkönny – Pricsákné Szekrényesi Judit

II. Luca/életfogytiglanra ítélve – Németh Károly

III. Útközben/Gyújts éjszakánkba fényt – Novák Nóra

Mellrákfórum különdíj (Földvári Barbara ajánlotta fel):

Nekem még feladatom van ebben az életben – Ács Ibolya

Vers:

I. Küzdeni kell – haikuk/Nem hívtalak – Mészáros Ildikó

II. Szilvalekvár – Szarvas Zoltánné

III. Minden úgy volt jó… - Slang Anikó

Festmény:

I. Kemo/nő vagyok – Sárosdy Zsuzsanna

II. Ragyogás – Igali Zsófia

III. Anya él, élni fog – Herpainé Napkori Éva

Festmény különdíj (Földvári Barbara ajánlotta fel):

Újjászületés – Bartus Beatrix

Fotó

I. Tövisek és virágok – Tallián Zsóka

II. Főnővér – Királyné Bostyai Mária

Egyéb:

Szorongásból a remény felé – Kézenfogva klub Foltvarró csoportja

A UICC-ről:

A Nemzetközi Rákellenes Uniót (UICC) 1933-ban alapították. Jelenleg 155 országban több, mint 900 tagja van. A szervezet célkitűzése a megelőzés, a diagnosztika, a kezelés és a rehabilitáció összehangolása, a kutatás, a tudományos és orvosi ismeretek alkalmazásával.

A Magyar Rákellenes Ligáról:

Az 1990-ben létrejött szervezet feladata nagyon sokrétű, azonban kiemelkedik közülük a daganatos betegségek kialakulásának megelőzése, a korai felismerés, a szűrések fontosságára való figyelemfelhívás, valamint a daganatos betegek gyógyításának támogatása és a rehabilitáció. A Magyar Rákellenes Liga tagjai, önkéntesei mindenhol ott vannak, ahol megmutathatják, hogy a civilek hogyan vehetik kezükbe saját és a környezetükben élők életét-egészségét, mit tehetnek annak megőrzése érdekében. A feladatok megoldásához folyamatosan keresik az együttműködés lehetőségét más szervezetekkel. A Magyar Rákellenes Liga tagja a UICC-nek és az Európai Rákellenes Szervezetek Szövetségének (ECL).

Szólj hozzá

életmód